Wspólnota Dobrego Pasterza

wspólnota ~ służba ~ ewangelizacja

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Godzina Święta - pierwsze czwartki

„A we wszystkie noce z czwartku na piątek dam ci uczestnictwo w tym śmiertelnym smutku, który odczułem w Ogrodzie Oliwnym. I żeby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca wśród wszystkich Moich udręczeń, będziesz wstawać między godziną jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć wraz ze Mną z twarzą pochyloną ku ziemi. A czynić to będziesz tak dla uśmierzenia gniewu Bożego, błagając o miłosierdzie tak dla grzeszników, jak dla złagodzenia w pewien sposób goryczy, którą czułem z powodu opuszczenia Apostołów, tak iż musiałem czynić im wyrzuty, że nie mogli czuwać ze Mną jednej godziny”

– powiedział Pan Jezus do św. Małgorzaty Marii Alacoque.

CZYM JEST GODZINA ŚWIĘTA?

Swoje początki bierze z ostatnich chwil ziemskiego życia Jezusa, w których uczestniczą również jego uczniowie. Ewangelie opisują w najdrobniejszych szczegółach ten moment: Syn Boży, Nauczyciel, samotny, pochylony, z twarzą zwróconą ku ziemi, pocący się krwią i modlący się do Ojca. Jak nigdy przedtem wygląda tak bardzo ludzko. To "noc", "walka", "samotność", "modlitwa", "pragnienie", "ofiara", które TU Jezus przeżywa zwiastują nadejście Jego Godziny, moment, w którym wyrazi głębokie pragnienie miłości i bliskości. "Czuwajcie i módlcie się”. Wsłuchując się ponownie w to zaproszenie Pana, możemy zrozumieć o co Nauczyciel wtedy poprosił swoich uczniów. O to samo prosi dzisiaj nas.

HISTORIA I KULT

Historia i kult Godziny Świętej wywodzi się z objawień w Paray-le-Monial (Paryż) i ma swój początek w nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1674 roku Jezus objawił się w trakcie adoracji "małej siostrze" Św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690). Mówiąc o Getsemani rzekł do niej: "To w tym miejscu przeżyłem największe cierpienie, opuszczony przez ziemię i niebo, obciążony grzechami całego świata… i żeby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca wśród wszystkich Moich udręczeń, będziesz wstawać między godziną jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć wraz ze Mną z twarzą pochyloną ku ziemi." W tej Godzinie Jezus dał jej uczestniczyć w śmiertelnym smutku, który odczuwał w Ogrodzie Oliwnym. Taki jest początek nabożeństwa Godziny Świętej, które opiera się na trzech głównych zasadach zapisanych We wspomnieniach św. Małgorzata Maria, mówi o trzech głównych zasadach: modlitwie wynagradzającej, zjednoczeniu z cierpiącym Jezusem w Getsemani i geście pokory.


JAK ODPRAWIA SIĘ GODZINĘ ŚWIĘTĄ

W czasie godzinnej medytacji towarzyszymy Jezusowi w trwodze konania w Ogrójcu pozostając w milczeniu lub wypowiadając głośno dowolną modlitwę. To Duch ma prowadzić modlitwę, w której pragniemy dzielić z Jezusem tą chwilę: cierpieć z Nim, na nowo przeżyć strach, lęk, walkę, opór wobec kielicha goryczy. Ale także dzielić z Jezusem prawdziwą radość, niekończący się pokój, który rodzi się z powierzenia się woli Ojca i pewności bycia umiłowanymi przez Niego.

KIEDY ODPRAWIA SIĘ GODZINĘ ŚWIĘTĄ

Jezus poprosił Świętą Małgorzatę by godzina modlitwy była przeżywana w czwartek w godzinach wieczornych od jedenastej do północy. By umożliwić uczestnictwo w tym pięknym nabożeństwie jak największej liczbie osób, Kościół proponuje odprawianie tej modlitwy również w godzinach popołudniowych.

GDZIE ODPRAWIA SIĘ GODZINĘ ŚWIĘTĄ

Godzinę świętą można odprawiać w kościele w obecności Najświętszego Sakramentu, ale również w jakimkolwiek innym miejscu; we wspólnocie lub prywatnie. Ważne jest, by w czasie tego nabożeństwa całym sercem zbliżyć się do Jezusowego Serca i rozmyślać nad Jego Męką i śmiercią lub nad Jego niepojętą miłością objawioną nam w ustanowieniu Najświętszego Sakramentu.

My zapraszamy Cię na Godzinę Świętą – godzinę adoracji w obecności Najświętszego Sakramentu - w każdy pierwszy czwartek miesiąca do kaplicy w Punkcie Misyjnym od godz. 19.00-20.00.

Mając świadomość własnych grzechów chcemy zanurzać siebie oraz naszych Ubogich Przyjaciół, często uwikłanych różnymi formami ubóstwa, nałogami i bezdomnością w Najświętszym Sercu Jezusa prosząc go o miłosierdzie dla nas i całego świata, a także uwielbiając Go za to, że oddał Swoje życie za nas, byśmy mogli żyć w pełni i obfitości!

Pierwsze czwartki

Spotkania z Życiem - poniedziałki

Spotkania z Życiem - poniedziałki

Facebook - WDP Punkt Misyjny

Wspólnota Dobrego Pasterza - Punkt Misyjny

Dary - zbiorka żywności

Zbiorka żywności

Wieczór Dobrej Nowiny - czwartki

Wieczór Dobrej Nowiny

Pierwsze czwartki

Pierwsze czwartki

Czuwanie „Solidarni z Ubogimi”

Pierwsze Piątki

Zupa w Kato

Zupa w Kato

Konto Wspólnoty

Getin Noble Bank S.A. Od. II Katowice
03-1560-1111-0000-9070-0010-1280

Sprawdź jak poprawnie przekazać darowiznę!

Kalendarz Wspólnoty

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Punkt Misyjny - Opolska 9

Punkt Misyjny - Opolska 9

Klub Wysoki Zamek

Klub Wysoki Zamek

„Dom Życia” w Góralach

„Dom Życia” w Góralach

Good Sheph ART

Good Sheph ART

"Dłoń modlitwy"

dlon modlitwy logo biale tlo male

Wspólnota na YouTube

modfilmy

Ilość odwiedzin:

Dzisiaj 4

Wczoraj 36

Tydzień 76

Miesiąc 724

Wszystkie 163984

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd